Motorová pila

Motorová pila

Řetězová pila StihlMotorová pila je mechanické zařízení, které především slouží k řezání dřeva a kácení stromů. Jde o zařízení, bez kterého by si svoji práci nemohli určitě představit dřevorubci či domácí kutilové.

Pokud v literatuře naleznete označení řetězová pila, jedná se vlastně o synonymum. Nedílnou součástí motorové pily je totiž řetěz. Odkud řetězová pila. Kromě řetězové pily si však můžete zakoupit ještě kotoučovou nebo pásovou pilu.

A jak vlastně motorová, chcete-li řetězová pila, pracuje? Princip je velice jednoduchý. Pila je poháněna motorem, který následně pohání řetězku. Řetězka je malé ozubené kolečko, které pohání řetěz.

Práce s motorovou pilouPodle toho, jestli pilu používáte často nebo jen příležitostně. Pokud totiž s pilou pracujete pravidelně, je vhodnější si zakoupit motorovou pilu se spalovacím motorem. Pokud ji využíváte jen málo kdy, bude vám stačit řetězová pila s elektromotorem a pila je tak poháněna z elektřinou z elektrické sítě.

Motorové pily je možné dělit podle několika kritérií. První z nich je obsah motoru. Profesionální pily mají obsah motoru od 50 do 130 cm³. Farmářské pily se řadí do tzv. střední kategorie. Ty mají obsah motoru do 60 cm3. Tyto pily jsou vhodné zejména do lesa.

Zmínit se musíme také o speciálních typech motorových pil. Vyvětrovací motorové pily jsou malé a dokážete je udržet v jedné ruce. Tak velice snadno a bez větších obtížích vyřezat větve ze stromů. Závodní pily, neboli pily soutěžní, slouží primárně k provozování různých závodů.

Druhé členění motorových pil je podle délky řetězové lišty. Tyto lišty volíme podle toho, k jaké práci ji budeme používat. Nejčastěji mají motorové pily lišty s délkou do 40 centimetrů.

Na trhu jsou k dostání nejrůznější typy motorových pil od celé řady výrobců. Jen na okraj můžeme zmínit pily značky Husqvarna, Stihl, Jonsered, Makita-Domlamr, Solo či Hecht. 

O webu

Naše internetová stránka je věnována motorovým pilám. Jedná se o zařízení, bez kterého si svoji práci dnes již nedovedou představit zejména dřevorubci. Pomocí motorových pil můžete řezat dříví nebo kácet strom snadno, rychle bez zbytečné námahy. Jelikož se jedná o zařízení, které je dosti nebezpečné a snadno byste mohli při jeho používání dojít k úrazu, je nutné dodržovat bezpečnostní předpisy a používat různé ochranné pomůcky. Pokud máte zájem se o motorových pilách dozvědět co nejvíce, naše stránky jsou tu právě pro vás.